I still haven’t done this actually but I really should. Whenever I get breakfast from the deli nearby where I work I get one of the small orange juice cartons that cost $1.85 when really I should get a half gallon which costs $4.00 or so and would equal probably at least four or so of the small cartons. Though since my mind works this way I picture myself going up to the cashier with the half gallon when I’ve come up with a small carton for months (maybe over a year) already since I started getting breakfast there. It’s like how I don’t like going to a pharmacy and buying one thing like toilet paper, because then people know precisely that you came because you had no toilet paper and as soon as you go home you’re going to go use it.


Share